Główny Szlak Świętokrzyski kojarzy nam się głównie z Łysicą, gołoborzami i Klasztorem na Świętym Krzyżu. Tymczasem na trasie znajduje się wiele innych, równie (a może nawet bardziej?) ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Kaplica Świętej Rozalii na Perzowej Górze.

Gdzie dokładnie znajduje się Kaplica Świętej Rozalii na Perzowej Górze?

Perzowa Góra znajduje się na początku Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, jeśli będziemy nim podążać od strony Kuźniaków. Jest to jedno ze stromszych wzniesień w okolicy, a jednocześnie bardzo malownicze dzięki licznym wychodniom skalnym znajdującym się na szczycie i w jego okolicach. Już w 1952 roku skałki zostały uznane za pomnik przyrody nieożywionej, a w 1995 roku ochronę rozszerzono i przekształcono w rezerwat przyrody o nazwie Perzowa Góra.

Sama kaplica znajduje się właśnie w jednej z takich skał. Skąd się tam wzięła?

Wychodnie na Perzowej Górze mają wysokość od 3 aż do 10 metrów w części centralnej, miejscami tworzą one pewnego rodzaju „stół”. I właśnie w jednej z tych wyższych skał pojawiła się szczelina z niewielką grotą, prawdopodobnie pochodzenia tektonicznego. Następnie wnęka została trochę poszerzona przez ludzi i przekształcona w większą grotę.

Kaplica św. Rozalii na Perzowej Górze
Kaplica Świętej Rozalii na Perzowej Górze
Źródło: https://swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl/557-swietokrzyskie-gora-perzowa-395-m-npm

W jakim okresie powstała Kaplica Świętej Rozalii na Perzowej Górze?

Według ludowych przekazów, kapliczka powstała na Perzowej Górze już w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Czy tak było w rzeczywistości? Ciężko powiedzieć. Faktycznie kult świętej Rozalii sięga średniowiecza. 

Święta Rozalia była córką księcia sycylijskiego. Po tym jak próbowano wydać ją za mąż, uciekła i schroniła się w grocie. Od tej pory wiodła życie pustelniczki, odcinając się zupełnie od świata zewnętrznego i swojej rodziny. Jest znana jako patronka Palermo, a także orędowniczka chroniącą od zarazy i wszelkich chorób zakaźnych. Szczególną popularnością cieszyła się w czasach wielkich epidemii.

Jednak jako najbardziej prawdopodobną wersję przyjmuje się, że kapliczka powstała na przełomie XVIII i XIX, kiedy w okolicy rozwijało się hutnictwo żelaza. Do jego produkcji używano między innymi czerwonego piaskowca, z którego zbudowane są skały na Perzowej Górze. Przypuszcza się, że szczelinę z grotą odkryto właśnie podczas eksploatacji piaskowca. Jednocześnie był to okres, kiedy choroby zakaźne nadal stanowiły poważne zagrożenie dla społeczeństwa, więc kaplica powstała prawdopodobnie w celu ochrony okolicznych wsi przed zarazą.

Główny Szlak Świętokrzyski
Główny Szlak Świętokrzyski na Perzowej Górze

Jak wygląda Kaplica św. Rozalii na Perzowej Górze wewnątrz?

Do wnętrza kaplicy prowadzą drewniane, ażurowe drzwi. A w środku znajdują się dwa ołtarze oraz stolik z modlitwami. Najważniejszym punktem jest oczywiście obraz Świętej Rozalii namalowany przez lokalną artystkę.

Wnętrze kaplicy oświetlane jest światłem dziennym wpadającym przez drzwi, więc nie trzeba zabierać ze sobą latarki. Będąc w środku warto przyjrzeć się też sklepieniu, które delikatnie opada w lewą stronę.

Niewątpliwie jest to jedna z ciekawszych kaplicy na terenie naszego kraju. A mimo to mało kto o niej słyszał, a jeszcze mniej osób widziało ją na żywo.

Kaplica św. Rozalii na Perzowej Górze
Wnętrze kaplicy

To kolejny wpis z cyklu Geociekawostka.

A jeśli chcesz zobaczyć Kaplicę Świętej Rozalii na Perzowej Górze na żywo, zapraszamy do przejścia razem z nami Głównego Szlaku Świętokrzyskiego! Pierwszy etap już 9 marca 🙂

Podobał Ci się ten wpis? Polub mnie na Facebooku albo zapisz się do Newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów 🙂